Predpríprava inštalácie novej kuchynskej linky.
Veľa zákazníkov, ktorý sa rozhodli zmeniť kuchynskú linku potrebujú zmeniť aj celú elektroinštaláciu. Pochybujem ,že si niektorý z tých zákazníkov zavolá projektanta a nechajú si vytvoriť celý projekt zmeny elektroinštalácie. Bohužiaľ v dnešnej dobe to vyzerá asi tak, že príde elektrikár, a zákazník ukáže kde chce zásuvky, tie sa označia kriedou a vybavená vec. No ono to znie jednoducho ale nové moderné linky s novými elektrospotrebičmi, vyžadujú akési pravidlá inštalácie z hľadiska inštalovaného príkonu spotrebičov, bezpečnosti a noriem, a hlavne z montáže novej kuchynskej linky, pretože poväčšine sa stáva že všetko máme nachystané, prídu montážnici a povedia, že takto to nesmie byť a príkazu prerobiť. A tu nastáva kopec problémov ci už so samotnou linkou alebo so zháňaním elektrikára, ktorý nemá nikdy čas :) Takže tu vám prinášam návod čo a ako s elektroinštaláciou ,keď nám má prísť nová kuchynská linka.
Či už máme dom alebo byt, vždy pri takejto novej zmene/ inovácií obydlia chceme spraviť čo najmenej zásahov do samotného základu domu bytu, teda sekanie, búranie. Iná vec je keď robíme kompletnú zmenu, ale v tomto prípade by sa nám už hodil projekt.
Takže, ako prvoradé je inštalácia prívodných káblov v kuchyni ktoré potrebujeme:
1. Sporák, varná doska, rúra. Vyžadovaný samostatný káblový rozvod od hlavného rozvádzača. Ak máme k dispozícii 3f sieť, tak rozvod urobíme káblom cyky 5x2,5. Ak 1f sieť tak káblom cyky 3x4 pre varnú dosku a 1x cyky 3x2,5 pre rúru . Rozdelenie pri 3f sieti je 2 fázy pre varnú dosku 1faza pre rúru. Tu samozrejme netreba zabudnúť na sporákový vypínač a jeho vhodnom umiestnení.
2. Umývačka riadu, vyžadovaný samostatný káblový rozvod z hlavného rozvádzača, káblom cyky 3x2,5
3. Zásuvky, samostatný rozvod, káblom cyky 3x2,5. Na tento rozvod je možné napojiť aj napr. vstavanú mikrovlnku alebo kávovar.
4. Chladnička samostatný rozvod káblom cyky 3x2,5.
5. Svetlo pod kuchynskú linku rozvod káblom 3x1,5
Ako druhoradé istenie:
Podľa platnej legislatívy, všetky obvody v bytových inštaláciách majú byť chránené prúdovým chráničom.
1. Obvod varnej dosky a rúry istíme jedným 3 fázovým ističom 3x16A ak máme 3fazovu rozvodu sieť. Ak jednofázovú použijeme pre obvod varnej dosky 1x 20A, a pre obvod rúry 1x16A.
2. Zásuvkový obvod istíme 1x16A
3. Obvod umývačky riadu istíme 1x10A
4. Svetelný obvod istíme 1x10A
Umiestnenie:
Najdôležitejšie pravidlo 1. ktoré si zapamätajte je, tam Kde umiestňujeme vstavaný spotrebič nesmie byť zásuvka alebo pripojenie za ním.
Pravidlo č. 2 zóny dresu alebo odtoku minimálne 40cm z každej strany.
Ak toto dodržíme, dodržíme aj bezpečnosť a vyvarujeme sa problémov pri inštalácii kuchynskej linky.
Umiestnenie rozvodu pod svietenia. Na týmto treba porozmýšľať a hlavne dohodnúť sa so stolárom, firmou, aké riešenie podsvietenia vám vie ponúknuť. Systém pod svietenia sa líši typom aj zapojením takže na toto nesmiete zabudnúť a v precíznej pred príprave sa vyvarujte kope problémov.
Tento popis pred prípravy je určený pre elektrikárov a zákazníkov ktorý by mali od elektrikárov takéto riešenie žiadať. Popis nie je určený pre laikov, a domácich kutilov ktorý sa chcú do pred prípravy sami pustiť, iba na vlastnú zodpovednosť.